Özel Ferhatlar Eğitim Kurumlarının temel eğitim felsefesinde, her çocuğun doğuştan gelen fıtrî özelliğinin farkındalığına ulaşmış bir bilinç ile bu nev’i şahsına münhasır temel üzerinde Ferhatlar şahsiyeti geliştirme ideali yer almaktadır.

Okulumuz kurgulanırken Ferhatlar şahsiyeti ile öğrencilerimizin; akıl ekseninde düşünen, irade ekseninde sorumluluk alan, duygu ekseninde iyilik hareketine öncülük eden ve eylem ekseninde geliştiren insanlar olacaklarına dair inançları olmalı diye düşündük. “Akleden Kalpler”e sahip olmak kadar “Akleden Kalpler” yetiştirmenin zorlu mücadelesine de şahitlik etmeli ve sorumluluk almalıydılar. Çünkü Ferhatlar öğrencisinin yüzü, sadece bugüne, bu coğrafyaya ve bu insan topluluğuna dönük olmamalıydı. Özünü bildiği gibi evrensel değerleri de bilen, saygı duyan ve saygı oluşturan, yalnız bırakılmış ilkelere sahip çıkan ve yanlışları ezber edinmiş düzenleri sorgulayan cesur yürekler olmak için ant içeceklerdi.

Vizyonumuza aldığımız bu değerleri hangi misyon çalışmalarıyla destekleriz sorusunun cevaplarını ararken Türkiye’de faaliyet gösteren ve şu anda proje paydaşlarımız olan okulların programlarını inceledik. “Ne” sorusu kadar “Nasıl” sorusu ile meşgul olan ve değer odaklı ilerleyen bu okulların, Ferhatlar felsefesi ile en uyumlu program olduğuna karar vererek onu amacımızda araç kıldık. Çünkü bu paydaşlık “Okulların, zorluklara iyimserlik ve açık görüşlülük ile karşılık veren, kendi kimliklerine güven duyan, etik kararlar veren, ortak insanlık vasfımızı diğerleriyle birlikte kucaklayan, öğrendiklerini gerçek dünyada, karışık ve öngörülemez durumlarda uygulamaya hazır olan karakter sahibi çok yönlü öğrenciler yetiştirmelerine yardımcı olur.”