Özel Ferhatlar Eğitim Kurumlarının temel eğitim felsefesinde, her çocuğun doğuştan getirdiği özelliklerindeki farkındalık ile kişiye özel eğitim temeli üzerinde Ferhatlar şahsiyeti geliştirme ideali yer almaktadır.

Okulumuzun konsept tasarımı belirlenirken Ferhatlar şahsiyeti ile öğrencilerimizin; akıl ekseninde düşünen, irade ekseninde sorumluluk alan, duygu ekseninde iyilik hareketine öncülük eden ve eylem ekseninde geliştiren insanlar olacaklarına dair inançları olmalı diye düşündük. “Akleden Kalpler”e sahip olmak kadar “Akleden Kalpler” yetiştirmenin zorlu mücadelesine de şahitlik etmeli ve sorumluluk almalıydılar. Çünkü Ferhatlar öğrencisinin yüzü, sadece bugüne, bu coğrafyaya ve bu insan topluluğuna dönük olmamalıydı.

Vizyonumuza aldığımız bu değerleri hangi misyon çalışmalarıyla destekleriz sorusunun cevaplarını ararken Türkiye’de faaliyet gösteren ve şu anda proje paydaşlarımız olan okulların programlarını inceledik. “Ne” sorusu kadar “Nasıl” sorusu ile meşgul olan ve değer odaklı ilerleyen bu okulların, Ferhatlar felsefesi ile en uyumlu program olduğuna karar vererek onu amacımızda araç kıldık. Çünkü bu paydaşlık “Okulların, zorluklara iyimserlik ve açık görüşlülük ile karşılık veren, kendi kimliklerine güven duyan, etik kararlar veren, ortak insanlık vasfımızı diğerleriyle birlikte kucaklayan, öğrendiklerini gerçek dünyada, karışık ve öngörülemez durumlarda uygulamaya hazır olan karakter sahibi çok yönlü öğrenciler yetiştirmelerine yardımcı olur.”